Am ales să nu fumez. Mi-e silă  de  respiraţie  toxică,  degete galbene,  plămâni chinuiţi  şi mai ales  de  fum.  De ce nu îmi respecţi  decizia?

De ce fumezi cu nesimţire pe stradă? De ce nu respecţi interdicţiile impuse de civilizaţie? De ce sfidezi bunul-simţ?

De ce mă forţezi să-ţi inhalez reziduurile?

Scapă de frustrări şi neîmpliniri într-un mod în care să nu mă agresezi. Lumea e deja plină de gunoaie.

Written by raluca

În cautare de întrebari bune

This article has 2 comments

  1. irina Reply

    e surprinzator cum o persoana atat de sociabila si de toleranta are pe blog cateva posturi in care acuza atitudini din jurul ei. ( afirmatia nu are niciun subanteles e doar o constatare)

  2. raluca Reply

    Tolerez ceva atât timp cât acel ceva nu îmi încalcă drepturi fundamentale. Tolerez fumătorii atât timp cât ei respectă minime norme sociale şi morale referitoare la fumat. Mă revoltă în mod special cei ce fumează pe stradă. Mi se pare un gest nu doar dizgraţios, ci şi sfidător.

    Asta nu mă împiedică totuşi să socializez. 😀
    Nu urăsc oameni, ci comportamente.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *