Am ales să nu fumez. Mi-e silă de respiraţie toxică, degete galbene, plămâni chinuiţi şi mai ales de fum. De ce nu îmi respecţi decizia?
De ce fumezi cu nesimţire pe stradă? De ce nu respecţi interdicţiile impuse de civilizaţie? De ce sfidezi bunul-simţ?
De ce mă forţezi să-ţi inhalez reziduurile?
Scapă de frustrări şi neîmpliniri într-un mod în care să nu mă agresezi. Lumea e deja plină de gunoaie.
e surprinzator cum o persoana atat de sociabila si de toleranta are pe blog cateva posturi in care acuza atitudini din jurul ei. ( afirmatia nu are niciun subanteles e doar o constatare)
Tolerez ceva atât timp cât acel ceva nu îmi încalcă drepturi fundamentale. Tolerez fumătorii atât timp cât ei respectă minime norme sociale şi morale referitoare la fumat. Mă revoltă în mod special cei ce fumează pe stradă. Mi se pare un gest nu doar dizgraţios, ci şi sfidător.
Asta nu mă împiedică totuşi să socializez. 😀
Nu urăsc oameni, ci comportamente.